EBRUŞAH

 

EBRUŞAH KRAVAT VE TEKSTİL

Trakya Bölgesi KOSGEB kadın girişimci, Ebru Sanatçısı ve Eğitmen Gülhis Başaran’ın bir girişimidir.

28/08/1956 Çerkezköy doğumludur, 1985 yılında El sanatlarına kursiyer olarak başlayan Gülhis Başaran 1990’da usta öğretici olarak uzun yıllar Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde çalışmalarını sürdürmüştür.

- Kumaş boyama

- Hamur seramik

- Porselen cam boyama

- Fırça teknikleri

- Ahşap boyama

- Modern resim

- Geleneksel Türk Ebru sanatı ile eğitmenliğine devam etmektedir.

- 2010 yılında Kadınlarla Elele Derneğinin kadın girişimciliğine getirdiği taleple girişimcilik kursuna katıldılar.

- KOSGEB tarafından açılan girişimcilik eğitimlerine Çerkezköy’den 13 kadın birleşerek Tekirdağ’daki eğitime giderek sertifikalarını aldılar.

- CNN Türk’teki 28/07/2010 tarihinde yayınlanan Mucize Kadınlar olarak Parametre programına katıldılar.

- http://video.cnnturk.com/2010/programlar/7/28/parametre-28-07-2010

- 20 yıllık eğitmenlikten sonra Girişimci olmaya karar verdi ve projesini hazırlamaya başladı.

- Geleneksel Ebru Sanatına tutkusu sayesinde projesini Ebru Kravat ve tekstil olarak şekillendirmeye başladı.

- Proje hazırlık aşamasında ise Kadınlarla Elele Derneğinin düzenlediği faaliyetlere aktif olarak katıldı.

- Saray Festivalinde şiddetli yağmura rağmen Ebru teknelerini kurarak festivale katılanlara Ebru sanatını gösterdi ve deneyimlemelerini sağladı.

- Keşan Festivalinde hazırlamış olduğu Ebru Kravatları, mendilleri ve tabloları yine Kadınlarla Elele Derneği tarafından sergilendi. Ebru Fuları, sahnede şarkılarını söyleyen Yeni Türkü’nün solisti Derya Köroğlu’nun boynundaki yerini aldı.

- Çerkezköy Belediyesinin TSM korosunun Halk Eğitimi Merkezindeki “Kadınlara armağanımız olsun.” konserinde “Üsküdara gider iken bir mendil buldum” şarkısıyla birlikte koronun elemanlarına mendilleri dağıtıldı.Bindallı kıyafetler giymiş Kadınlarla Elele Derneği üyeleri tarafından standta sergilendi.

- Tekİrdağ Kiraz Festivalinde yine eserleri sergilendi.

- 2011 yılında Uluslararası Promotürk fuarında CNR fuar merkezinde bastırdıkları binlerce el ilanlarında ”Piyasaya giriyoruz, girişimciyiz, gelişiyoruz, geliştiriyoruz. “Paraya hiç ihtiyacın yokmuş gibi çalış, Daha önce hiç incinmemiş gibi sev ve seyreden hiç kimse yokmuş gibi dans et” "Türk ebrusunu seyrettiğiniz zaman Dede Efendi'yi, Itri'yi dinlerken hissettiğiniz duyguları yaşarsınız." İçinizde duyduğunuz muhteşem müzik ile şekillenir ebru. Geleneksel Türk Ebru sanatı da, suyun üzerinde renklerle dans etmektir. Dans bir tutkudur. Dansın yaşı yoktur. Ruh halinizi, enerjinizi zinde kılar. Ebru teknemizi kurduk, kravatlar, mendiller, ayraçlar, ebruyu nerde görmek istiyorsanız,

yapıyoruz. Sizde öğrenin, suyun üzerinde renklerle dans ederken hissedilenler inanılmaz, ruhun dinlenmesi, aydınlanması gerekli.”

Diyerek dağıttılar.

- KOSGEB ten projesi geçtikten sonrada G.M.K.P mah. Edip Arıcan Sok. No: 11 Özlemiş Pasajında EBRUŞAH SANATEVİ atölyesini açtı.

- Aralık 2011’de İstasyon Mah. Hikmet Uğraş Caddesi Tren İstasyonu taksi durağı karşısında EBRUŞAH KRAVAT VE TEKSTİL atölyesini açtı.

- Halk Eğitimi Merkezine müracaat ederek 14 kursiyerden oluşan bir sınıfla önce dikiş makine operatörlüğü kursu açıldı ve kurs sonunda kravat dikiminide profesyonel olarak öğrendiler.

- Çekirdek bir kadro ile üretime başlandı, EBRUŞAH isminin tescil hakkınıda alarak gerçek bir Ebru Sanatkarına yakışır şekilde kendi koleksiyonunu oluşturmaya başladı.

- El yapımı EBRUŞAH markalı Ebru Kravatlar ile kumaş seçiminde ünlü firmalara ve markalara rakip olacak düzeyde çalışmalarına devam etmektedir.

- Amerika Dallas’ta mymodefa (en son moda) sitesinde Ebru eserleri sergilenmeye ve satışa başladı.

http://www.mymodefa.com/search?q=ebru

- Trakya Bölgesinde 20 yıllık bir eğitmen ve Ebru sanatçısı olan Gülhis Başaran KOSGEB kadın girişimcisi olarakta hem bölgemizde bir ilki gerçekleştirirken, hemde bir çok kadınımız içinde girişimciliğin en güzel örneklerinden biri haline gelmektedir.

- 28/29/30/31 Mayıs tarihlerinde kendi markası ve üretimi ile kravatları satışa çıkıyor...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !